0805Y5000182JDT
Mfr.Part #
0805Y5000182JDT
Description
CAP CER 1800PF 500V X7R 0805
Capacitance :
1800pF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y5000182JDT
Knowles Syfer 0805Y5000182JDT
FlexiCap™ 1800pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000182JDT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
0805Y5000182JDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm