0805Y5000181JAR
Mfr.Part #
0805Y5000181JAR
Description
CAP CER 180PF 500V C0G/NP0 0805
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
180pF
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Datasheets
0805Y5000181JAR
Knowles Syfer 0805Y5000181JAR
FlexiCap™ 180pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000181JAR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y5000181JAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm