0805Y5000181FFR
Mfr.Part #
0805Y5000181FFR
Description
CAP CER 180PF 500V C0G/NP0 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
180pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y5000181FFR
Knowles Syfer 0805Y5000181FFR
FlexiCap™ 180pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000181FFR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805Y5000181FFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm