0805Y5000180JFR
Mfr.Part #
0805Y5000180JFR
Description
CAP CER 18PF 500V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
18pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y5000180JFR
Knowles Syfer 0805Y5000180JFR
FlexiCap™ 18pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000180JFR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y5000180JFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm