0805Y5000180GCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y5000180GCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FlexiCap™
Capacitance :
18pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Datasheets
0805Y5000180GCR
Knowles Syfer 0805Y5000180GCR
FlexiCap™ 18pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000180GCR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y5000180GCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm