0805Y5000180GAR
Mfr.Part #
0805Y5000180GAR
Description
CAP CER 18PF 500V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
9 Weeks
FlexiCap™
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
18pF
Datasheets
0805Y5000180GAR
Knowles Syfer 0805Y5000180GAR
FlexiCap™ 18pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000180GAR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y5000180GAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm