0805Y5000151KAT
Mfr.Part #
0805Y5000151KAT
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 0805
Factory Lead Time :
9 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
150pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y5000151KAT
Knowles Syfer 0805Y5000151KAT
FlexiCap™ 150pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000151KAT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y5000151KAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm