0805Y5000150GAR
Mfr.Part #
0805Y5000150GAR
Description
CAP CER 15PF 500V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
15pF
Tolerance :
±2%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
FlexiCap™
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
0805Y5000150GAR
Knowles Syfer 0805Y5000150GAR
FlexiCap™ 15pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000150GAR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0805Y5000150GAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm