0805Y5000122KXT
Mfr.Part #
0805Y5000122KXT
Description
CAP CER 1200PF 500V X7R 0805
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1200pF
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Composition :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
0805Y5000122KXT
Knowles Syfer 0805Y5000122KXT
FlexiCap™ 1200pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000122KXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
0805Y5000122KXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V