0805Y5000120FAR
Mfr.Part #
0805Y5000120FAR
Description
CAP CER 12PF 500V C0G/NP0 0805
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
9 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
12pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y5000120FAR
Knowles Syfer 0805Y5000120FAR
FlexiCap™ 12pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000120FAR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y5000120FAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm