0805Y5000103KXT
Mfr.Part #
0805Y5000103KXT
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Composition :
Ceramic
Height :
1.3mm
Series :
FlexiCap™
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
500V
Width :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Datasheets
0805Y5000103KXT
Knowles Syfer 0805Y5000103KXT
FlexiCap™ 10000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000103KXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
0805Y5000103KXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V