0805Y3001P00DQT
Mfr.Part #
0805Y3001P00DQT
Description
CAP CER 1PF 300V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1pF
Tolerance :
±0.5pF
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y3001P00DQT
Knowles Syfer 0805Y3001P00DQT
FlexiCap™ 1pF 300V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y3001P00DQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y3001P00DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm