0805Y3000470JQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y3000470JQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 300V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
47pF
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0805Y3000470JQT
Knowles Syfer 0805Y3000470JQT
FlexiCap™ 47pF 300V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y3000470JQT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y3000470JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm