0805Y3000180GQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y3000180GQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 300V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Series :
FlexiCap™
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
18pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y3000180GQT
Knowles Syfer 0805Y3000180GQT
FlexiCap™ 18pF 300V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y3000180GQT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y3000180GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm