0805Y250P900DUT
Mfr.Part #
0805Y250P900DUT
Description
CAP CER 0.9PF 250V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
0.9pF
Voltage - Rated :
250V
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Datasheets
0805Y250P900DUT
Knowles Syfer 0805Y250P900DUT
FlexiCap™ 0.9pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y250P900DUT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y250P900DUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm