0805Y250P200BQT
Mfr.Part #
0805Y250P200BQT
Description
CAP CER 0.2PF 250V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.2pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y250P200BQT
Knowles Syfer 0805Y250P200BQT
FlexiCap™ 0.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y250P200BQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y250P200BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm