0805Y2508P20DCR
Mfr.Part #
0805Y2508P20DCR
Description
CAP CER 8.2PF 250V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
8.2pF
Voltage - Rated :
250V
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y2508P20DCR
Knowles Syfer 0805Y2508P20DCR
FlexiCap™ 8.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2508P20DCR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y2508P20DCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm