0805Y2506P80DCR
Mfr.Part #
0805Y2506P80DCR
Description
CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
250V
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
6.8pF
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y2506P80DCR
Knowles Syfer 0805Y2506P80DCR
FlexiCap™ 6.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2506P80DCR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y2506P80DCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm