0805Y2505P60CQT
Mfr.Part #
0805Y2505P60CQT
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
5.6pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y2505P60CQT
Knowles Syfer 0805Y2505P60CQT
FlexiCap™ 5.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2505P60CQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y2505P60CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm