0805Y2505P60BUT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y2505P60BUT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Capacitance :
5.6pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
250V
Series :
FlexiCap™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0805Y2505P60BUT
Knowles Syfer 0805Y2505P60BUT
FlexiCap™ 5.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2505P60BUT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y2505P60BUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm