0805Y2504P70BUT
Mfr.Part #
0805Y2504P70BUT
Description
CAP CER 4.7PF 250V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
4.7pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
0805Y2504P70BUT
Knowles Syfer 0805Y2504P70BUT
FlexiCap™ 4.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2504P70BUT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y2504P70BUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm