0805Y2503P90CQT
Mfr.Part #
0805Y2503P90CQT
Description
CAP CER 3.9PF 250V C0G/NP0 0805
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
3.9pF
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y2503P90CQT
Knowles Syfer 0805Y2503P90CQT
FlexiCap™ 3.9pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2503P90CQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y2503P90CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm