0805Y2503P00DQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y2503P00DQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5pF
Series :
FlexiCap™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
3pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y2503P00DQT
Knowles Syfer 0805Y2503P00DQT
FlexiCap™ 3pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2503P00DQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y2503P00DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm