0805Y2502P20CQT
Mfr.Part #
0805Y2502P20CQT
Description
CAP CER 2.2PF 250V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
2.2pF
Datasheets
0805Y2502P20CQT
Knowles Syfer 0805Y2502P20CQT
FlexiCap™ 2.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2502P20CQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y2502P20CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm