0805Y2502P20BCR
Mfr.Part #
0805Y2502P20BCR
Description
CAP CER 2.2PF 250V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
2.2pF
Datasheets
0805Y2502P20BCR
Knowles Syfer 0805Y2502P20BCR
FlexiCap™ 2.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2502P20BCR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y2502P20BCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm