0805Y2501P80CQT
Mfr.Part #
0805Y2501P80CQT
Description
CAP CER 1.8PF 250V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
1.8pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y2501P80CQT
Knowles Syfer 0805Y2501P80CQT
FlexiCap™ 1.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2501P80CQT Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805Y2501P80CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm