0805Y2501P40CUT
Mfr.Part #
0805Y2501P40CUT
Description
CAP CER 1.4PF 250V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.4pF
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Tolerance :
±0.25pF
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y2501P40CUT
Knowles Syfer 0805Y2501P40CUT
FlexiCap™ 1.4pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2501P40CUT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y2501P40CUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm