0805Y2501P30BQT
Mfr.Part #
0805Y2501P30BQT
Description
CAP CER 1.3PF 250V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
1.3pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0805Y2501P30BQT
Knowles Syfer 0805Y2501P30BQT
FlexiCap™ 1.3pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2501P30BQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y2501P30BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm