0805Y2501P20BQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y2501P20BQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1.2pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0805Y2501P20BQT
Knowles Syfer 0805Y2501P20BQT
FlexiCap™ 1.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2501P20BQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y2501P20BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm