0805Y2500562MXR
Mfr.Part #
0805Y2500562MXR
Description
CAP CER 5600PF 250V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
5600pF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y2500562MXR
Knowles Syfer 0805Y2500562MXR
FlexiCap™ 5600pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500562MXR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
0805Y2500562MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm