0805Y2500471KDR
Mfr.Part #
0805Y2500471KDR
Description
CAP CER 470PF 250V X7R 0805
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated :
250V
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
0805Y2500471KDR
Knowles Syfer 0805Y2500471KDR
FlexiCap™ 470pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500471KDR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
0805Y2500471KDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm