0805Y2500470JFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y2500470JFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
47pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Series :
FlexiCap™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0805Y2500470JFT
Knowles Syfer 0805Y2500470JFT
FlexiCap™ 47pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500470JFT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0805Y2500470JFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm