0805Y2500470GQT
Mfr.Part #
0805Y2500470GQT
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
47pF
Tolerance :
±2%
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y2500470GQT
Knowles Syfer 0805Y2500470GQT
FlexiCap™ 47pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500470GQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y2500470GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm