0805Y2500391KXT
Mfr.Part #
0805Y2500391KXT
Description
CAP CER 390PF 250V X7R 0805
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
390pF
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y2500391KXT
Knowles Syfer 0805Y2500391KXT
FlexiCap™ 390pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500391KXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.
0805Y2500391KXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm