0805Y2500360KUT
Mfr.Part #
0805Y2500360KUT
Description
CAP CER 36PF 250V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250V
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Capacitance :
36pF
Datasheets
0805Y2500360KUT
Knowles Syfer 0805Y2500360KUT
FlexiCap™ 36pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500360KUT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y2500360KUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm