0805Y2500273JXT
Mfr.Part #
0805Y2500273JXT
Description
CAP CER 0.027UF 250V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
0805Y2500273JXT
Knowles Syfer 0805Y2500273JXT
FlexiCap™ 0.027μF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500273JXT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R 2R1.
0805Y2500273JXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm