0805Y2500271JQT
Mfr.Part #
0805Y2500271JQT
Description
CAP CER 270PF 250V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±5%
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
270pF
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y2500271JQT
Knowles Syfer 0805Y2500271JQT
FlexiCap™ 270pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500271JQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y2500271JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm