0805Y2500240JUT
Mfr.Part #
0805Y2500240JUT
Description
CAP CER 24PF 250V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Capacitance :
24pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y2500240JUT
Knowles Syfer 0805Y2500240JUT
FlexiCap™ 24pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500240JUT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y2500240JUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm