0805Y2500223MDT
Mfr.Part #
0805Y2500223MDT
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.022µF
Tolerance :
±20%
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0805Y2500223MDT
Knowles Syfer 0805Y2500223MDT
FlexiCap™ 0.022μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500223MDT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
0805Y2500223MDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm