0805Y2500223KDT
Mfr.Part #
0805Y2500223KDT
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
0.022µF
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y2500223KDT
Knowles Syfer 0805Y2500223KDT
FlexiCap™ 0.022μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500223KDT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
0805Y2500223KDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm