0805Y2500221JUT
Mfr.Part #
0805Y2500221JUT
Description
CAP CER 220PF 250V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
220pF
Voltage - Rated :
250V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
0805Y2500221JUT
Knowles Syfer 0805Y2500221JUT
FlexiCap™ 220pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500221JUT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y2500221JUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm