0805Y2500182KXT
Mfr.Part #
0805Y2500182KXT
Description
CAP CER 1800PF 250V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
1800pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0805Y2500182KXT
Knowles Syfer 0805Y2500182KXT
FlexiCap™ 1800pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500182KXT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R 2R1.
0805Y2500182KXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm