0805Y2500150GQT
Mfr.Part #
0805Y2500150GQT
Description
CAP CER 15PF 250V C0G/NP0 0805
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
15pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y2500150GQT
Knowles Syfer 0805Y2500150GQT
FlexiCap™ 15pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500150GQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y2500150GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm