0805Y2500150GCT
Mfr.Part #
0805Y2500150GCT
Description
CAP CER 15PF 250V C0G/NP0 0805
Capacitance :
15pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
250V
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y2500150GCT
Knowles Syfer 0805Y2500150GCT
FlexiCap™ 15pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500150GCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y2500150GCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm