0805Y2500123JDT
Mfr.Part #
0805Y2500123JDT
Description
CAP CER 0.012UF 250V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.012µF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y2500123JDT
Knowles Syfer 0805Y2500123JDT
FlexiCap™ 0.012μF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500123JDT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y2500123JDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm