0805Y2500122MXR
Mfr.Part #
0805Y2500122MXR
Description
CAP CER 1200PF 250V X7R 0805
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1200pF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0805Y2500122MXR
Knowles Syfer 0805Y2500122MXR
FlexiCap™ 1200pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500122MXR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y2500122MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm