0805Y2500121KDT
Mfr.Part #
0805Y2500121KDT
Description
CAP CER 120PF 250V X7R 0805
Capacitance :
120pF
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y2500121KDT
Knowles Syfer 0805Y2500121KDT
FlexiCap™ 120pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500121KDT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y2500121KDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm