0805Y2500121JDT
Mfr.Part #
0805Y2500121JDT
Description
CAP CER 120PF 250V X7R 0805
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
120pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0805Y2500121JDT
Knowles Syfer 0805Y2500121JDT
FlexiCap™ 120pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500121JDT Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805Y2500121JDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm