0805Y2500101MDT
Mfr.Part #
0805Y2500101MDT
Description
CAP CER 100PF 250V X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y2500101MDT
Knowles Syfer 0805Y2500101MDT
FlexiCap™ 100pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500101MDT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0805Y2500101MDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm