0805Y2500100JQT
Mfr.Part #
0805Y2500100JQT
Description
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10pF
Published :
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
250V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y2500100JQT
Knowles Syfer 0805Y2500100JQT
FlexiCap™ 10pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500100JQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y2500100JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm